Kredyty pozabankowe od dłuższego czasu stanowią alternatywę dla ofert bankowych, lecz nie można ich traktować jedynie jako alternatywę. Wiele ofert jest znacznie korzystniejszych niż wiele reklamowanych usług popularnych banków. Ponadto takie oferty jak kredyty bez bik czy też pożyczki oddłużeniowe znajdziemy głównie w ofercie instytucji pozabankowych.

Czym taka instytucja różni się od banku? Różnice są niewielkie, głównie chodzi o status. Bank musi mieć o wiele większy kapitał oraz poświadczenie Ministerstwa Finansów, natomiast instytucja pozabankowe może istnieć w sektorze prywatnym, a nawet może działać jako stowarzyszenie. Głównymi zaletami takich instytucji są m.in. w/w oferty, których nie znajdziemy z zwyczajnym banku, a także koszta, które z reguły są dużo niższe. Głównym obszarem działania takich placówek jest Internet, dzięki któremu możemy zaobserwować o wiele niższe koszty utrzymania w przeciwieństwie do lokalnych placówek, to natomiast przekłada się na ofercie, która potrafi skutecznie konkurować z ofertami bankowymi.

Najczęściej wybierane oferty to pożyczki bez zaświadczeń, również takie, które nie podlegają weryfikacji w Biuro Informacji Kredytowej (BIK), a także kredyty z komornikiem – czyli oferty skierowane do osób już zadłużonych, które starają się uzyskać kolejny kredyt pomimo nienajlepszej historii kredytowej. Takie oferty są jedynie w instytucjach pozabankowych.